Sınıfların ihtiyaçlarına göre hazırlanmış bir Sınıf Sitesi paketidir. Sınıf öğretmenleri, sınıf rehber öğretmenleri veya öğrenciler kendi sınıfları için bu paketten satın alarak kullanabilirler.Sınıfların bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanmış İnterkatif, eğlenceli bir sınıf sitesidir.
Sözlesmeli Personele Kadro Verilecek.
Paylaş
Sözlesmeli personel kadrolu olursa, ne olacak?Iste Cevabi.
Sözlesmeli personel kadrolu olursa, ne olacak?

Kendisine, Saglik Bakanliginda da çok sayida istihdam edilen sözlesmeli (4/B) personele kadro verilip verilmeyecegini sormustum. Sayin Bakan olumlu veya olumsuz net bir cevap vermemisti. Meger müjdeyi Basbakana birakmis.

Beklenen müjde nihayet cumartesi günü Sayin Basbakandan geldi. Kamuda toplam sayilari 200 bini geçen sözlesmeli personele kadro çalismasinin oldugunu, kanun hükmünde kararname ile yapilabilirse seçim öncesi, illa da kanun çikarmak gerekiyorsa seçim sonrasi bu isin bitirilecegini söyledi.

Sözlesmeli personel istihdaminda birincilik Milli Egitim Bakanliginda. (70 binden fazla) Daha sonra Saglik Bakanligi ve diger kurumlar geliyor. Peki, kadroya geçmeleri halinde sözlesmeli personelin hayatinda neler degisecek?

Hemen belirtelim ki, son yillarda sözlesmeli personele yönelik yapilan düzenlemelerle birlikte, özlük haklari itibariyle kadrolularla aralarindaki makas daraltildi. Aile yardimi, sendikal haklar, döner sermaye ödemesi bunlardan bazilari. Ancak kimi basliklarda hala farkliliklar var ve kadro çalismasiyla bunlar da son bulacak.

Sözlesmeli personel kadroya geçtigi takdirde;

· Is güvencesine kavusmus olacaklar ki, kadro isteginin arkasindaki en önemli psikolojik saik de bana göre budur.

· Dogum sonrasi 1,5 saat olan süt izni ilk alti ayda 3 saate çikacak. Ikinci alti ayda da 1,5 saat izin hakki olacak.

· Su an bir yil olan dogum sonrasi ayliksiz analik izni, kadroya geçerse iki yil olacak.

· Sözlesmeli personel suan yilda bir ay hastalik izni kullanabilirken, kadroya geçince bir ay siniri kalkiyor.

Yükselmenin önü açilacak· Sözlesmeli personelin kariyerinde ilerleme olmuyor. Idari görevlere gelemiyorlar. Kadroyla birlikte bunun yolu da açilmis olacak.

· Sözlesmeliler için en büyük dezavantaj, tayin ve nakil konusudur. Kadroyla birlikte standarda kavusmus olacaklar.

· Kamuda asil olan kadrolu personel istihdami oldugu için, kurumlardaki idareci ve personel yöneticileri, sözlesmelilerin haklari konusunda yeterli bilgiye sahip degiller. Bu durum, pek çok konuda magduriyet yasanmasina sebep oluyor. Kadroyla birlikte bu karmasa da son bulacak.

Maaslar esitlenecek· Ücret farkliliklari ortadan kalkacak. Sözlesmeli ile kadrolu personel arasinda kurumdan kuruma degismekle birlikte 50 liradan 800 liraya varan farkliliklar bulunuyor. Kadroyla birlikte maaslar esitlenecek.

· Evlilik, ölüm, hastalik ve refakat izinlerinde kadrolularin bariz üstünlügü bulunuyor. Kadroyla birlikte bu farklar kalkacak.

Sözlesmeli personel istihdami, tasrada ve özellikle dogu ve güneydogudaki personel açiginin giderilmesi amaciyla düsünülmüstü. Bir diger amaç da "performansa dayali insan kaynagi yönetimi" anlayisini kamuya egemen kilmakti. Fakat her iki amaç da tam olarak gerçeklestirilemedigi gibi, kamu personeli rejimi garip bir hal aldi. Örnegin ayni okulda görev yapan ögretmenlerden kimi kadrolu, kimi sözlesmeli (4/B) kimisi de ücretli çalistirilmaya baslandi. Ayni donanima sahip, ayni isi yapan üç ögretmen ama özlük haklari arasinda uçurumlar var. Iste bu tablo sürdürülebilir degildi. Sayin Basbakan da bunu fark etmis olacak ki, çözümün isaretini verdi.

Diger taraftan kamu personel rejiminin tek sorunu sözlesmeli-kadrolu ayrimi da degil. Unutmayalim ki devlet memurlari mevzuatinin omurgasini hala 1950li yillarda hazirlanmis 657 Sayili Kanun olusturuyor. Sözlesmeliye kadro verilmesi bir çarpikligi düzeltebilir ancak esas çarpiklik çok daha kapsamli bir ameliyat gerektiriyor.

Sadettin ORHAN ... bugun

Bu sayfa 2805 defa okunmuştur.
BU HABERE SENDE YORUM EKLE SESİNİ 1000 LERCE KİŞİ DUYSUN
HABERE EKLENEN YORUMLAR   

!!!


İlk ekleyen siz olun YORUM YAZ
1
344.10021.450614.7585557.758.9.60
mebatama.com©