Sınıfların ihtiyaçlarına göre hazırlanmış bir Sınıf Sitesi paketidir. Sınıf öğretmenleri, sınıf rehber öğretmenleri veya öğrenciler kendi sınıfları için bu paketten satın alarak kullanabilirler.Sınıfların bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanmış İnterkatif, eğlenceli bir sınıf sitesidir.
İl içi yer değiştirmesinin değerlendirmesi
Paylaş
İl içi öğretmen yer değiştirmesinin değerlendirmesiDaha önce öğretmenlerin tatile çıktıklarını bu nedenle il dışından da başvuru hakkı verilmesi gerektiğini belirtmiştik. MEB bu durumu dikkate almıştır. Bu durumu dikkate alırken telefonla bildirmek hükmü belgeye dayalı olmayacağından ileride hukuki sorun doğurabilir. Örneğin bir kişi kalkıp müdür benim yerime başvuru yaptı derse bunun aksini okul müdürü nasıl ispatlayacaktır. Bu konuda öğretmenlerin izinli oldukları il/ilçe müdürlükleri yada en yakın okul müdürlüğü devreye sokulabilirdi.

KPSS PUANIYLA ÖĞRETMEN OLANLAR YİNE MAĞDUR

Eğer yasal düzenleme düşünülüyorsa, 40 bin öğretmen kadrosuna atama izni için çıkarılan Kanunda, KPSS puanıyla kadroya geçenlere uygulanan ayrımcılığa son verilebilirdi. Ama bu sorun yine çözülemeden, kılavuza aynen yansımıştır. İşte kılavuz hükmü...

4. 06.05.2010 tarihinden önce sözleşmeli öğretmen olarak görevli iken KPSS puanı ile kadrolu öğretmenliğe atananlar hariç olmak üzere, sözleşmeli öğretmenlikten 632 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında kadrolu öğretmenliğe geçenler ile 06.05.2010 tarihinde yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile yürürlükten kaldırılan Yönetmelik hükümlerine göre zorunlu çalışma yükümlülüklerini yerine getirmek üzere birinci hizmet bölgesine dâhil illerin (D) ve (E) ilçelerindeki eğitim kurumlarına atananlar ile 06.05.2010 tarihi itibarıyla kadrolu olarak görev yapmakta olan öğretmenler, bulundukları eğitim kurumunda çalışmaları gereken sürelerini tamamlayıp tamamlamadıklarına bakılmaksızın il içinde yer değiştirme başvurusunda bulunabileceklerdir.

5 EĞİTİM KURUMU TERCİHİ

“1. İl içi yer değişikliği talebinde bulunan öğretmenler, başvurularında alanlarında öğretmen ihtiyacı bulunup bulunmadığına bakılmaksızın en fazla 5 (beş) eğitim kurumunu tercih edebileceklerdir.”

Cümleleri bulunmaktadır. Öğretmenlerin yer değiştirmelerinde tercih sayısının daha önce 25 geçen yıl 10’a indirilip bu yıl da 5’e indirilmesi doğru olmamıştır.

SIRALAR BİR KEZ ÇALIŞTIRILACAK OLMASI İYİ DEĞİL

Bir başka husus yönetmeliğe göre Ağustos ayı sonuna kadar devam etmesi gereken sıraların sadece bir kez çalıştırılarak sonlandırılacak olması yanlıştır. İlk sıra çalıştırıldığında yer değiştirenlerin yerine de atama yapabilmek için sıranın maksimum düzeyde çalıştırılması gerekir. Öğretmenlerin atamaları yapılırsa iptal edemeyeceklerine göre sürenin kısıtlılığına sığınılarak bir tek sıra çalıştırmayı düşünen MEB’in en azından ilk sıra çalıştırma düğmesine bastıktan sonra bu değişikliklerle boşalan kurumlar için de aynı günde birkaç kez daha sıra çalıştırabilir.

Boş yerlerin açıklanması:

Kılavuz yayımlandı şimdi sıra İl MEM’lerde. Bakanlık İl MEM’lere talimat göndermeli ve il MEM’ler boş kadroları açıklamalıdırlar. Her ne kadar da sıra tayini yapılsa da boş yerlerin açıklanması öğretmenlere doğru tercih için yol gösterecektir.

2009 Mağdurları:

MEB yönetmeliğe bağlı kalarak il içi yer değiştirmede çalışılması gereken 3 yıllık süre hesabında 15 Eylül 2012’yi baz almıştır.

MEB kılavuzu hazırlarken bir ayrıntıyı gözden kaçırmıştır. MEB’in beyni silindiğinden ve yeni göreve gelenlerin de geçmişi karıştırmak akıllarına gelmediğinden gözden kaçırmaları normaldir.

MEB 15 Eylül’ü baz alırken 2009 yılında atanan öğretmenlerin atamalarını 14 Eylül 2009’da yaptığını hatırlamamıştır. 14 Eylül 2009’da atanan bir öğretmenin hemen ertesi gün göreve başlamış olmasını düşünmek ne kadar doğrudur? Bu nedenle bu konuda da esneme yapmalı ve en azından 30 Eylül’ü baz almalıydı.

İl içi İl dışı kısıtlaması

MEB İl içi yer değiştirmesi yapılan öğretmenin il dışına yer değiştirme isteyemeyeceğini belirtmektedir. Bu durum da öğretmenleri zorlamaktadır. Çünkü öğretmen kurumundan ayrılmak istemekte istese belik de yer değiştirecek fakat il dışı hakkını da kaybetmek istememektedir. MEB’in böyle bir kısıtlamaya gitmesi anlamsızdır.

MEB’e başka bir çağrı

MEB bir ilki gerçekleştirsin ve öğretmenlerin MEBBİS’te kayıtlı telefon numaralarına mesaj çekerek süreçten haberdar etsin.

Saygılarımla…

Maksut BALMUK

Eğitim Yöneticisi

alıntı:memurlar.net

Bu sayfa 5221 defa okunmuştur.
BU HABERE SENDE YORUM EKLE SESİNİ 1000 LERCE KİŞİ DUYSUN
HABERE EKLENEN YORUMLAR   

Yorum Yazan: ()arzu derin Mail:arzu_42@hotmail.com
Görüşle MADDE 34 – (Değişik birinci fıkra : 30.7.2010/27657 RG) (1) İl içinde yer değiştirme talebinde bulunan öğretmenlerin yer değiştirme suretiyle atamaları, tercih ettikleri eğitim kurumları itibarıyla yapılan sıraya bağlı olarak haziran ve ağustos aylarında birer kez olmak üzere eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı çerçevesinde hizmet puanı üstünlüğüne göre gerçekleştirilir. Ataması yapılamayanların sıraları ağustos ayı sonu itibarıyla iptal edilir. İller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme talebinde bulunan öğretmenlerin yer değiştirme suretiyle atamaları, alanlar itibarıyla belirlenen kontenjan ölçüsünde tercih edilen eğitim kurumlarına hizmet puanı üstünlüğüne göre ilgili yılın haziran ayı içinde yapılır. yönetmelık il içi sıra en az 2 defa yapılacak dıyor klavuzda 1 tarıh var bazı yıllar 3 defa sıralar işletildi bağlayıcı olan yönetmelikse il içi sıralar ıvedı işletılmelı okullarda boşalmalar oldu çunku
Yorum Yazan: ()aynur aktaş Mail:aynur_38@hotmail.com
GörüşlerinizMeb il içi sıraları ivedi 2 nci kez işletmeli
1
327.2146.438358.7410151.758.5.60
mebatama.com©